Strona programu ratownictwa rowerowego Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa "ADIUTARE"

PROSIMY O WSPARCIE:


Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa “ADIUTARE” biorąc przykład z innych europejskich miast m.in z Londynu-London Ambulance Service lub Krakowa-Fundacja “R2″, wprowadziło w Gdańsku w życie pomysł “RATOWNICTWA ROWEROWEGO DLA MIASTA GDAŃSKA”.
.
.
Inicjatywa ta była już częściowo wprowadzana przez nasze Stowarzyszenie przy okazji takich imprez jak „Wielki Przejazd Rowerowy w Gdańsku” w 2008 roku.
.
2-osobowy patrol ratowników na rowerach ze sprzętem do udzielenia pomocy medycznej może w bardzo szybki sposób przedostać się do poszkodowanego przez ciasne i zatłoczone uliczki centrum miasta aby na miejscu udzielić pierwszej pomocy i wezwać w razie potrzeby karetkę pogotowia lub inne niezbędne służby ratunkowe.
Osoba poszkodowana do czasu przyjazdu ambulansu jest stale monitorowana i zabezpieczona przez ratowników.
Ratownicy patrolując na rowerach uliczki ścisłego centrum miasta zwiększają też poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów stając się swego rodzaju symbolem nowoczesnego miasta.
.
Ratownicy są w stanie pomóc każdej osobie wymagającej najróżniejszej pomocy przedmedycznej lub zwykłej informacji.
.
Na sprzęt ratowników składają się m.in.: defibrylator AED; pulsoksymetr; glukometr; torba opatrunkowa; kołnierze ortopedyczne; resuscytator (worek AMBU do prowadzenia sztucznej wentylacji); ciśnieniomierze dla dorosłych i dzieci; zestaw do zapewnienia drożności dróg oddechowych, a w przypadku zespołu ratunkowego, w skład którego wchodzi ratownik medyczny dochodzi też zestaw do infuzji i iniekcji oraz podstawowe leki stosowane w ratownictwie.
.
Ratownicy poruszają się na rowerach wyposażonych w sprzęt oświetleniowy i odpowiednie oznaczenia z logo systemu ratownictwa medycznego.
Do roweru przyczepione są specjalne, zdejmowane sakwy rowerowe, w których jest niezbędny sprzęt ratowniczy.
.
Do komunikacji między sobą ratownicy używają radiostacji nasobnych z zestawem słuchawkowym. Łączność z pogotowiem ratunkowym, policją, strażą miejską i innymi służbami zapewnia telefon komórkowy.
.
.

Program „Ratownictwo Rowerowe dla Miasta Gdańska”  wystartował 1 maja 2009 roku czyli w czasie majowego długiego weekendu. Ciągle jest kompletowany sprzęt do rowerów oraz ubrania dla ratowników. Aby móc wystawić dwa do końca wyposażone patrole ratowników na rowerach, które będą poruszały się po ścisłym centrum miasta oraz po trakcie pieszo-rowerowy między Gdańskiem a Sopotem nasze Stowarzyszenie potrzebuje niestety dodatkowej pomocy finansowej lub sprzętowej (lub niezbędnego wyposażenia ratunkowego).
.
Pieniądze pozwolą zakupić wyposażenie czyli niezbędny sprzęt medyczny, sprzęt łączności bezprzewodowej i ubrania dla ratowników.
.
.

Program ratownictwa rowerowego w Krakowie prowadzi Fundacja “R2″ – strona internetowa Fundacji “R2″ znajduje się TUTAJ.
Pomysł w Krakowie bardzo się sprawdził i został entuzjastycznie przyjęty przez społeczeństwo i władze miasta oraz województwa.
W Gdańsku projekt ratownictwa rowerowego również jest pozytywnie przyjęty przez społeczeństwo, prasę oraz władze miejskie.
Dla ewentualnych sponsorów chcących nas wspomóc przy tej akcji jest to znakomita forma reklamy, ponieważ akcja obok korzyści dla społeczeństwa jest też bardzo medialna.

.
Projekt “Ratownictwa Rowerowego dla Miasta Gdańska” został objęty Honorowym Patronatem przez Panów: PawłaAdamowicza – Prezydent Miasta Gdańska; Bogdana Oleszka – Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska oraz dr Jerzego Karpińskiego – Pomorskiego Lekarza Wojewódzkiego.
.
.
.
Wszystkie osoby i firmy chcące nas wspomóc w projekcie
“Ratownictwa Rowerowego dla Miasta Gdańska”
prosimy o nawet symboliczne wsparcie…
.
NUMER NASZEGO KONTA:
Bank Millenium 58 1160 2202 0000 0001 9166 3515
.
NASZ ADRES:
Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa “ADIUTARE”
Ulica Wita Stwosza 73/101
Kod 80-308 Gdańsk
.
TELEFONY KONTAKTOWE:
0-533-314-112 (Arkadiusz Kuźmiński – Prezes Zarządu)
0-533-317-112 (Monika Kaczmar – Wiceprezes Zarządu)
.
E-MAIL:
kontakt@adiutare.pl
.
KOORDYNATOR PROJEKTU:
rat.med./piel. Arkadiusz KUŹMIŃSKI arkadiusz.kuzminski@wp.pl