Strona programu ratownictwa rowerowego Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa "ADIUTARE"

INFORMACJE O NASZYM PROJEKCIE:

Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa “ADIUTARE” w Gdańsku  wzięło przykład z z innych europejskich miast m.in z Londynu-London Ambulance Service oraz Krakowa-Fundacja „R2”, i wprowadziło w Gdańsku w życie projekt pod nazwą „RATOWNICTWO ROWEROWE DLA MIASTA GDAŃSKA”.

Inicjatywa ta wzbudza bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów. Ratownicy Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE” pojawiali się już wcześniej w czasie dyżurów na rowerach przy okazji takich imprez jak Wielki Przejazd Rowerowy w Gdańsku w 2008 roku.

Dzięki wsparciu sponsorów i częściowemu wsparciu władz Miasta Gdańska i Pomorskiego Lekarza Wojewódzkiego z dniem 1 maja 2009 roku na ulice Gdańska wyjechały pierwsze patrole medyczne na rowerach.
1 maja 2009 roku jest datą uznawaną przez nas za początek funkcjonowania programu „Ratownictwo Rowerowe dla Miasta Gdańska”.


.

SKŁAD OSOBOWY ROWEROWEGO PATROLU RATOWNICZEGO I JEGO WYPOSAŻENIE:

Rowerowy patrol medyczny składa się z dwóch osób. Na rowerach dyżurują ratownicy przedmedyczni, ratownicy medyczni oraz pielęgniarki.
Poruszają się na nowoczesnych rowerach MAXIM wyprodukowanych i przekazanych nam nieodpłatnie przez firmę  ZASADA Sp. z o.o.
Rowery posiadają 21 przełożeń i specjalny system zapobiegający spadaniu łańcucha z zębatki w czasie jazdy. Dla ułatwienia poruszania się na rowerze dostępna jest tylko jedna manetka, którą można zmieniać biegi. Dodatkowo każdy z rowerów posiada amortyzator przedni i szerokie siodełko, dzięki którym wielogodzinna jazda jest przyjemna, licznik wielofunkcyjny oraz oświetlenie na baterie i zasilane przy pomocy dynama.
Rowery oznakowane są odblaskowym symbolem ratownictwa medycznego.


Przy rowerach znajdują się dwie torby. Jedna torba przymocowana jest na stałe do bagażnika. Znajdują się w niej rzeczy potrzebne ratownikom w czasie dyżurów, latarka, zapasowe baterie do radiostacji oraz komplet niezbędnych narzędzi rowerowych.
Z boku znajduje się duża dwukomorowa sakwa rowerowa z taśmami odblaskowymi i znakiem systemu ratownictwa medycznego.
W sakwie rowerowej, którą w razie potrzeby można bardzo szybko zdemontować przewożone jest niezbędne wyposażenie medyczne wraz z materiałami opatrunkowymi i podręcznym sprzętem diagnostycznym.

Na sprzęt ratowników składają się m.in.: pulsoksymetr; glukometr; ciśnieniomierz dla dorosłych i dzieci, aparat do płukania oka, ssak ręczny z kompletem cewników, kołnierz ortopedyczny regulowany; resuscytator sylikonowy (Worek AMBU do sztucznego oddychania); zestaw do zapewnienia drożności dróg oddechowych i najróżniejsze materiały opatrunkowe. W przypadku gdy rowerowy zespół ratunkowy składa się z ratownika medycznego lub pielęgniarki do wymienionego już wyposażenia dochodzą: zestaw do infuzji i iniekcji oraz podstawowe leki stosowane w ratownictwie.
W przypadku dużych imprez dochodzi też defibrylator automatyczny – AED.

W łączności między członkami patrolu stosowane są radiostacje nasobne firmy Motorola z zestawem słuchawkowym. Łączność między zespołami ratowniczymi zapewniają radiostacje TK-750, otrzymane od firmy NavComm i wyposażone w mikrofonogłośniki.
Kontakt z Centrum Powiadamiania Ratunkowego zapewniają telefony komórkowe z zestawem słuchawkowym.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo ratowników obowiązkowo każdy z członków patrolu nosi kask na głowie i ubiera odblaskową kamizelkę ostrzegawczą z logo systemu ratownictwa medycznego i nazwą naszej organizacji.


.

ZADANIA ROWEROWEGO PATROLU RATOWNICZEGO ORAZ OBSZAR DZIAŁANIA:

Głównym zadaniem rowerowych zespołów ratowniczych jest udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.
Dzięki rowerom 2-osobowy patrol ratowników ze sprzętem do udzielenia pomocy medycznej może w bardzo szybki sposób przedostać się w miejsce wezwania nawet przez ciasne i zatłoczone uliczki centrum miasta.
Po stwierdzeniu potrzeby transportu poszkodowanego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na miejsce zespół może wezwać ambulans ratunkowy lub inne niezbędne służby.
Osoba poszkodowana do czasu przyjazdu ambulansu jest stale monitorowana i zabezpieczona przez ratowników.

Ratownicy patrolując na rowerach uliczki ścisłego centrum miasta zwiększając poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.
Ratownicy Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE” w ramach projektu „Ratownictwo Rowerowe dla Miasta Gdańska” dyżurują w pasie nadmorskim i w parku Ronalda Reagana – między Brzeźnem i granicą Gdańska z Sopotem oraz na terenie ścisłego centrum – Głównego Miasta.
Ratowników na rowerach okazjonalnie spotkać można również w Parku Oliwskim.


Innymi zadaniami ratowników na rowerach są zabezpieczenia medyczne imprez masowych obstawiane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE”.
Patrole rowerowe można spotkać m.in. w czasie Wielkiego Przejazdu Rowerowego, Festiwalu Teatrów Ulicznych i Plenerowych FETA, meczu piłki nożnej Polska-Niemcy na stadionie PGE Arena Gdańsk czy też podczas Nocy Murali na gdańskiej Zaspie.
Tak gdzie teren imprezy masowej jest rozległy lub występuje przemieszczanie się pochodu zespoły ratownictwa rowerowego naszej organizacji przydają się najbardziej.


Nasi ratownicy udziela też podstawowych informacji z zakresu „Informacji turystycznej” – pomogą każdemu zagubionemu w naszym mieście turyście.
.
.

OKRES W KTÓRYM DYŻURUJĄ RATOWNICZE ZESPOŁY ROWEROWE:

Patrole rowerowe można spotkać na ulicach Gdańska każdego roku między 1 maja a 30 września.
Dyżury do wakacji oraz po wakacjach pełnione są głównie w weekendy. W czasie wakacji nasze patrole rowerowe można spotkać również w dni powszednie. Zespoły dyżurują w czasie gdy sprzyja im pogoda i jest zapotrzebowanie na dyżury naszego personelu pierwszej pomocy. Głównie są one realizowane w godzinach 10:00 (11:00) – 17:00 (18:00).
.

.

OBSŁUGIWANE INTERWENCJE MEDYCZNE:

Ratownicy w czasie jednego sezonu dyżurowego (maj – wrzesień) udzielają pomocy w czasie 70-80 interwencji medycznych. Są to głównie rany i urazy wśród rowerzystów i rolkarzy. Innym powodem interwencji naszych zespołów rowerowych są stany po omdleniu lub utracie przytomności, zasłabnięcia i zbyt duże spożycie alkoholu.
Do listy interwencji można również zapisać dwa pożary i wypadek drogowy z kilkoma osobami poszkodowanymi.

Podczas dyżurów nasz medyczny personel na rowerach uczestniczył kilka razy w poszukiwaniach zagubionych dzieci oraz Iwony Wieczorek.

.

PODMIOT WSPIERAJĄCY SYSTEM PAŃSTWOWE RATOWNICTWO MEDYCZNE (PRM):

W dniu 20 marca 2012 roku Wojewoda Pomorski wydał pozytywną decyzję o wpisaniu Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa “ADIUTARE” w Gdańsku do rejestru podmiotów współpracujących z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne (Decyzja nr 1/2012).
Decyzja ta jest dla nas bardzo dużym wyróżnieniem i zwieńczeniem wieloletniej działalności na rzecz poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście i na terenie całego województwa pomorskiego. Od złożenia wniosku do wydania decyzji minął bardzo krótki okres czasu. Jest to potwierdzenie wiarygodności naszej organizacji w dziedzinie niesienia pomocy osobom poszkodowanym w stanie nagłego zagrożenia życia. Wierzymy, że decyzja ta usprawni działanie naszych zespołów rowerowych, których nadrzędnym celem jest ratowanie ludzkiego zdrowia i życia.

adiutare-i-prm
pismo-prm

PODSUMOWANIE:

NAZWA PROJEKTU: „Ratownictwo Rowerowe dla Miasta Gdańska”
PROWADZĄCY PROJEKT: Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE” w Gdańsku
DATA ROZPOCZĘCIA PROJEKTU: 1 maja 2009 rok
ILOŚĆ PATROLI ROWEROWYCH: 2 patrole rowerowe – każdy składa się z 2 osób
PATRONAT HONOROWY:

  • Prezydent Miasta Gdańska – Paweł Adamowicz
  • Przewodniczący Rady Miasta Gdańska – Bogdan Oleszek
  • Pomorski Lekarz Wojewódzki – dr Jerzy Karpiński

TEREN OBJĘTY PROJEKTEM: Główne miasto oraz pas nadmorski w Gdańsku
ILOŚĆ INTERWENCJI W CIĄGU SEZONU (ŚREDNIO): 70-80 interwencji
ILOŚĆ PRZEJECHANYCH KILOMETRÓW (2009-2011): 7300 km/2 zespoły
PIERWOWZÓR PROJEKTU: Fundacja „R2” – Kraków

.

.

..

.